AKP’nin Muğla adayı Aydın Alpaydın, Akbelen’deki kamulaştırmanın kaldırılması için Erdoğan’la görüşmüş: “Kararın iptali Ayaydın için bir seçim propagandası”

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İkizköy’deki Akbelen Ormanları’nın çevresinde yer alan 190 parsellik tarım arazisinin linyit madenine açılması için iki gün önce verdiği acele kamulaştırma kararını iptal etti. Kararının yine Erdoğan’ın imzasıyla iki gün sonra iptal edilmesinden saatler önce açıklama yapan AKP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Ayaydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek acele kamulaştırma kararını gözden geçirmesini talep ettiğini duyurdu. Gazeteci Bahadır Özgür ise kararın iptal edilmesini Aydın Ayaydın için yapılmış “seçim propagandası” olarak yorumladı. Özgür, “Bir hatırlatma: Erdoğan 2023 yılında, Ayaydın’ın Bodrum’da villasına eklediği kaçak müştemilat ve tuvaleti için ormanın sınırını değiştirmişti” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 11 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas’ın İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içindeki 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırıldı. Kararda, tarım arazilerinin olduğu söz konusu sahanın “S:86541” numaralı linyit işletme ruhsatlı saha olduğu belirtildi.

Ancak bugün yayımlanan yeni bir Cumhurbaşkanı kararıyla, iki gün önce verilen acele kamulaştırma kararı iptal edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı 13 Mart tarihli kararla, Akbelen Ormanları’nın çevresindeki 190 parsellik tarım arazinin acele kamulaştırılması kararı kaldırıldı.

TIKLAYIN – İkizköy’de Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kamulaştırıldı!

Özgür: Erdoğan, Ayaydın’ın villasına eklediği kaçak tuvaleti için ormanın sınırını değiştirmişti

Gazeteci Bahadır Özgür ise tepki çeken kararın kaldırılmasının perde arkasında AKP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Ayaydın’a ilişkin “seçim propagandası” olduğunu yazdı. Özgür, “Erdoğan’ın, Akbelen’deki 190 parselin kamulaştırma kararını iptal etmesi, Muğla adayı Aydın Ayaydın için bir seçim propagandası. Bir hatırlatma: Erdoğan 2023 yılında, Ayaydın’ın Bodrum’da villasına eklediği kaçak müştemilat ve tuvaleti için ormanın sınırını değiştirmişti” dedi.

Ayaydın: Cumhurbaşkanımızdan kararın gözden geçirilmesini talep ettim

Muğla Bodrum merkezli Kent TV sitesinde yer alan habere göre, Muğla adayı Aydın Ayaydın, karardan saatler önce yaptığı açıklamada, Akbelen Orman bölgesinde 190 parselin kamulaştırılması ile ilgili devreye girerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğünü açıkladı. Ayaydın açıklamasında şunları söyledi:

“Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeye göre Muğla Milas’taki Akbelen Ormanı çevresinde 190 parsellik tarım arazisinin linyit maden sahası olarak kullanılmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırıldığını üzülerek öğrendim. Evet enerjiye ihtiyacımız var ve bunu ithal kaynaklar yerine yerli kaynaklarla sağlama konusundaki hassasiyeti de son derece makul buluyorum. Ancak Muğla için tarımın, doğaya saygılı sürdürülebilir turizmin de çok değerli olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak, 2 ayı aşkın süredir yaptığım saha çalışmalarında Muğla’nın denizine, yeşiline sahip çıkılması gerektiğini sürekli vurguladım ve vurgulamaya da devam edeceğim. Nitekim bu konudaki samimiyetimi Fethiye ve Marmaris körfezindeki deniz kirliliğine yönelik çabalarımı dikkate alarak test edebilirsiniz. Bu konuyu Cumhurbaşkanımıza ilettiğim anda gördüğüm ilgi ve hızlı reaksiyondan aldığım cesaretle, bu kamulaştırma konusunda da kendimi sorumlu hissederek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan nezdinde girişimde bulundum ve kararın gözden geçirilmesini talep ettim. Umuyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda kamulaştırmadan etkilenecek hemşehrilerimize yardımcı olacak ve desteklerini esirgemeyecektir. Kamuoyuna saygıyla arz ederim.”TIKLAYIN – Bursa’daki Türkiye Şeker Fabrikası’na ait taşınmaz 58 milyon 500 bin TL’ye satıldı: İki yıl önce “ticaret-konut alanı” yapılmıştı

TIKLAYIN – 8. Yargı Paketi, Resmi Gazete’de yayımlandı: AYM’nin iptal ettiği ‘örgüt adına suç işleme’ fiiliyle ilgili yeni düzenleme yürürlüğe girdi!Akbelen’de yaşananlar | Ağaç kıyımı nasıl onaylandı?

Akbelen Ormanı, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin imzasıyla Muğla Milas’taki iki termik santralına kömür sağlamak amacıyla 2020 yılında Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye (YK Enerji) devredilmişti. Özelleştirme kararı sonrası bölgede ağaçların kesildiğini iddia eden köylüler, duruma itiraz ederek Akbelen’de nöbet tutmaya başladı.

Temmuz 2021’de İkizköylülerin Orman Genel Müdürlüğü’ne karşı Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nde açtığı yürütmeyi durdurma davası sürerken; Akbelen Ormanı’nda yaklaşık yüz ağaç kesildi. İkizköylülerin ve çevre aktivistlerinin protestoları sonrası ağaç kesimi durdu.

1 Mart 2022’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yönetmelik ile “Elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetleri” kapsamında, Akbelen’de madencilik faaliyetlerinin yapılmasına izin verildi. Bakanlığın bu kararının ardından 2021’den beri nöbet tutulan alanda bulunan ağaçların kesimi, 24 Temmuz 2023’te yeniden başladı.

Erdoğan’dan Gezi göndermesi: “Marjinaller” ve “provokatif eylemler” 

7 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Recep Tayyip Erdoğan, Akbelen’de ağaç kesimine karşı eylem yapan bölge halkı ve yaşam savunucuları için “çevreci marjinaller” demişti. İlk kez konuya ilişkin konuşan Erdoğan, Akbelen’deki eylemleri “provokatif eylemler” olarak nitelendirerek, “Avrupa’nın hiçbir yerinde kömürle üretimin artırılmasına karşı çıkılmazken, Türkiye’de ağaç sevgisi adında provokatif eylemler yapılmaktadır. Ülkemizin ormanlarının arttığı ilgili kurumlar tarafından sürekli olarak açıklanmıştır. Kampanyaları ağaç sevgisiyle izah edemeyeceğimiz açıktır” diye konuştu. 

Olağanüstü toplanan Meclis’te tüm önergeler reddedildi

Tatilde olan Meclis ise CHP’nin çağrısı üzerine 8 Ağustos’ta Akbelen gündemiyle olağanüstü toplandı. Toplantı yeter sayısının sağlanmasının ardından CHP’nin Akbelen Ormanı’nda yaşanan kıyıma ilişkin genel görüşme önergesi ele alındı. Müzakerelerin ardından muhalefetin verdiği genel görüşme önergeleri AKP ve MHP oyları ile reddedildi. 

TIKLAYIN | Akbelen için olağanüstü toplanan TBMM’de, tüm önergeler reddedildi

Mehmet Y. Yılmaz yazdı | İçişleri Bakanlığı her sözü kaldıramıyor!

Umur Talu yazdı | İnsana, tabiata, ağaca karşı… İmtiyaz koruyan devlet gücü!

Gökçer Tahincioğlu yazdı | Konuştuğu gibi yaşayamamak: Akbelen’den Hasankeyf’e katliamlar ve sahipleri

Çiğdem Toker yazdı | “Oldukça küçük” Akbelen

Rıza Türmen yazdı | Akbelen neden önemli?

Yalçın Doğan yazdı | Portekizli Guterres’i en çok Akbelen köylüleri anlıyor

İklim Masası yazdı | Akbelen’i korumak adil geçişle mümkün

Bengi Başaran yazdı | Biz yokken burada olan ağaçlar biz giderken selam durabilsin diye Akbelen

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x