Asgari Ücretliden 7 bin emekliden 5 bin TL kesilecek. Özgür Erdursun büyük felaketi açıkladı

Ocak ayında yapılan düzenlemeyle en düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak belirlenirken, asgari ücret de 17 bin 2 TL olarak açıklandı. Ancak emekli maaşlarının 15 bin TL açlık sınırının altında kalması, birçok emekli tarafından eleştiriliyor.

Enflasyonun artış göstermesi, hem emeklinin hem de asgari ücretlinin alım gücünün azalmasına yol açıyor. Bu nedenle çalışanlar ve emekliler, hükümetten maaşlarda düzenleme yapmasını talep ediyor. Ancak seyyanen zam beklentisi, gün geçtikçe gerçekleşme ihtimalini yitiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşlarının yetersiz olduğunu ifade ederken, seyyanen bir artış için bütçenin yetersiz olduğunu belirtti. Ancak iktidar cephesinde konuşulan kulis bilgisine göre maaş zammı, seçim sonrasına yani Temmuz ayına ertelenmiş durumda.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun ise emekli maaşlarına iyileştirme yapılmasının 1 Temmuz’a kaldığını açıkladı. Erdursun, “1 Temmuz’da emekli aylıkları tekrar artacak. Ancak asgari ücrete ‘zam yapılmayacak’ dense de toplum baskısıyla zam yapılacak” dedi.

Erdursun, emekli ve asgari ücretlinin 1 Temmuz’a kadar yaşayacağı felaketi de hesaplayarak şunları söyledi: “1 Temmuz’a kadar belki en düşük emekli aylığının değeri 5 bin TL’ye düşecek. Bu gidişle 17 bin lira olan asgari ücretin değeri de belki 12 bin ila 10 bin TL arasına düşecek. Sonrasında tekrar iyileştirme yapılacak, ancak fiyatlar artmaya devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x