Bağırsakları tertemiz yapan 5 bitki. Ünlü Gastroenkolog favorisini açıkladı

Beş doğal bitki sayesinde, bağırsaklardaki iltihaplanmadan sindirim sorunlarına kadar uzanan mide sorunlarının üstesinden gelinebilir.

Ünlü Gastroenterolog Dr. Saurabh Sethi, bulmak isteyen her vatandaşın aktarlarda veya market raflarında, semt pazarlarında kolayca bulabileceği bu şifalı bitkilerdeki saklı güçlü özellikleri sıraladı.

ZENCEFİL

İçerisinde gingerol içeren zencefil, bağırsaklarda meydana gelen iltihabı azaltmaya yardımcı olacak “güçlü bir anti-inflamatuardır”.

Sadece faydası ile değil hoş kokulu bitki olan bağırsağın ötesinde daha başka faydalar da sunuyor.

Geleneksel Çin Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma sonucunda, Zencefilin COVİD-19 üzerindeki antiviral, antiinflamatuar ve antioksidan etkileri belirtildi.

Yapılan başka çalışmalarda, zencefil ekstraktının romatoid artritteki inflamatuar reaksiyonları steroidler kadar etkili bir şekilde azaltabildiği sonucu ortaya çıktı buldu.

NANE

Dr. Saurabh Sethi’nin önerdiği ikinci bitki ise herkesin aslında sofralarından eksik etmediği bitki: Nane…. Dr. Sethi Nane hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Mide-bağırsak kanalındaki (GI) kasları gevşetmeye ve sağlıklı sindirimi desteklemeye yardımcı olabilecek mentol içerir. Ancak asit reflünüz varsa nane tüketmeniz önerilmez.”

Uzmanların yaptığı araştırmada, nanenin karındaki kasların kasılmasını önlemeye yardımcı olabileceği, bunun da spazm ve şişkinliğe yardımcı olabileceğini öne sürülüyor.

ZERDEÇAL

Yine sofralardan eksik edilmeyen, özellikler makarna ve mercimek çorbalarının vazgeçilmezi olan, aynı zamanda altın baharat olarak da bilinen Zerdeçal, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek “güçlü” bir anti-inflamatuar bileşik olan kurkumin açısından zengindir.

PAPATYA

Ünlü gastroenkolog Dr. Sethi, hem hoş kokusu ile bilinen hem de herkesin market raflarında bile bulabileceği Papatyanın faydalı bakterilerin büyümesini teşvik ederek bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal bir bileşik olan apigenin içerdiğini açıkladı.

REZENE

5 bitki arasında Doktor’un favorisi olan Rezenenin; Mide-bağırsak kanalındaki kasları gevşetmeye yardımcı olduğu ve aynı zamanda genel bağırsak sindirimini iyileştiren bir bileşik olan anetol içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x