Hafize Gaye Erkan’ın aylık dört milyona Boğaz keyfi… Görevden alınmasında kimi sorumlu görüyor

“İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onlarda kalıyoruz” sözleriyle Türkiye’deki kira fiyatlarını eleştiren eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Boğaziçi’ndeki Four Seasons Oteli’nde bir ay tatil yaptığı ortaya çıktı.

Geçen seneki seçim sürecinin hemen ardından 8 Haziran’da TCMB’nin ilk kadın başkanı olarak göreve başlayan ve 2 Şubat Cuma günü görevden affını isteyen ancak Resmi Gazete’deki yazıda görevden alındığı ortaya çıkan Hafize Gaye Erkan’ın, 20 Mart’ta Boğaz’ın incisi Four Seasons Oteli’nde tatil yaptığını Odatv yazdı.

BİR AYLIK FATURA DÖRT MİLYON LİRAYI GEÇİYOR

Odatv’nin “Hafize Gaye Erkan’ın Boğaz keyfi… Altı aylık kirayı bir gecede yedi” başlıklı haberinde eski Merkez Bankası’nın burada bir haftadır tatil yaptığı bilgisi yer alıyordu. Ancak Odatv’nin ulaştığı bilgiye göre Hafize Hanım, eşi Batur Biçer ve oğlu Aslan Selim ile burada bir ay konakladı.

Four Seasons Oteli’nde iki yetişkin, bir çocuğun konakladığı boğaz manzaralı bir süitin günlük fiyatı kahvaltı dahil 120 bin lira ila 140 bin lira arasında değişiyor. Yaklaşık bir haftalık konaklamayla bu miktar diğer ücretlerle birlikte bir milyon lirayı aşıyor. Bir aylık zaman zarfında ise bu miktar dört milyon lirayı geçiyor.

13 SENEYİ BİR AYDA HARCADI

Merkez Bankası başkanlığı döneminde yaşadığı, annesinin evinin bulunduğu Kadıköy’de ortalama kira fiyatı ise 20-25 bin lira bandında.

25 bin liralık kira bir senede 300 bin lira yapıyor. 300 bin lirayı 13 ile çarpıp 3 milyon 900 bin liraya ulaştığımızda ise bu, Four Seasons Oteli’nde harcanan bir aylık paraya denk geliyor.


Hafize Gaye Erkan ve eşi Batur Biçer

“İSTANBUL, MANHATTAN’DAN PAHALI OLUR MU”

Hafize Gaye Erkan görev başındayken Ahmet Hakan’a yaptığı bir açıklamada, “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

HAFİZE GAYE ERKAN BÖYLE DERT YANIYOR: “TÜM SUÇLU BABAM”

Öte yandan, Hafize Gaye Erkan, görevden alınmasında babasını sorumlu tutuyor. Erkan’ın yakın çevresine bu konuda dert yandığı, Four Seasons Oteli’nde bu kadar süre kalmasının sebebinin babasından uzak kalmak olduğu öğrenildi.

Ocak ayında Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e şikayette bulundu. Bozkurt, Erol Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini de iddia etti.

Bozkurt, CİMER’e verdiği dilekçede, “Sayın başkanımız Hafize Gaye Erkan Hanım’ın babası Erol Erkan Bey ve annesi Gamze Hanım protokole giriş yaparken, Erol Bey yanımdan geçerken, ‘bana bir uğrayabilir misin?’ dedi. Uğradım, ‘Başkanın odasına güvenilir ve sabit insanların giriş çıkış yapmalarını istiyorum. Siz de güvendiğimiz bir çalışansınız’ dedi. Sonra insan kaynaklarını arayarak benim artık kendilerine hizmet vereceğimi söyledi” dedi.


Hafize Gaye Erkan ve babası

“SENİ ÇALIŞTIĞIN YERDE OTURTMAYACAĞIM”

“Erol Bey’e, ‘Benim okula giden 7 yaşında bir çocuğum var. Onu her gün okuldan almak zorundayım. Evli bir kadınım bu saatlere kadar çalışmak bana zor gelebilir’ dedim” diyen Bozkurt, dilekçeye şöyle devam etti:

“Erol Bey sinirlendi ve yüksek sesle, ‘Bunu söyleyen elemana çalışmıyor gözüyle bakarım. Biz sizin için Amerikalardan kalkıp geldik. Tüm düzenimiz bozuldu. Seni çalıştığın yerde oturtturmayacağım’ diye tehdit etti. Olayın ardından çıkışımın talimatı verildi. Destek hizmetleri müdürümüzle konuştuğumda, ‘talimat babadan geldi. Yapabileceğimiz bir şey yok maalesef’ diye yanıt aldım. Göreve iademi saygılarımla arz ediyorum.”

Büşra Bozkurt dilekçesinde ayrıca baba Erol Erkan için “Garip bulduğum şey kendisine bir oda ayrılması ve bize bu şekilde hükmedebiliyor olması. Genel müdürlere bile emir veriyor. ‘Bunların canını yakmazsak çalışan bulamayacağız’ diyebiliyor” dedi.

Oğuz Ok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x